Cum să Hackathon în 5 pași simpli

De ce nu vorbesc mai mulți oameni despre Hackathons? Acestea sunt o explozie și furnizează frecvent mâncare gratuită și filete înfundate. Dar cel mai important, sunt o modalitate excelentă pentru dezvoltatorii de software de a-și îmbunătăți setul de abilități într-un timp scurt, oferind în același timp profesioniștilor non-tehnici o oportunitate de a executa o viziune și de a aduce o idee la viață.

Dacă sunteți interesat să intrați într-unul, colegiile și organizațiile legate de tehnologie le dețin tot timpul. Sunt mândru să lucrez pentru o companie (Asurion) care sponsorizează un hackathon anual, care produce zeci de idei inovatoare și implementări impresionante. În cadrul evenimentului din acest an, în afară de reușirea de a mă înconjura de mari coechipieri, am urmat acești cinci pași pentru a-mi optimiza experiența hackathon.

1. Alege ceva de actualitate

Multe proiecte interesante apar din hackathons, dar după ce veți fi la câțiva, veți începe să vedeți câteva repetări. Pentru a maximiza noutatea, încercați să alegeți o tehnologie sau o temă relativ nouă. Chiar dacă nu câștigi, vei afla mai multe și vei extinde restricțiile zonei tale de confort.

De exemplu, datorită creșterii masive a dreptului de proprietar al asistenților acasă (129% an de an), echipa noastră a decis să utilizeze Amazon Echo pentru hack-ul nostru. Serviciul nostru, Soluto, oferă asistență instantanee premium pentru probleme tehnologice. Ne-am gândit că Echo poate fi un punct de intrare convenabil pentru serviciile noastre.

Ideea dvs. de hackathon nu este întotdeauna nevoie să schimbe lumea. Poate fi ceva simplu și distractiv care este inspirat de un spectacol, film sau joc nou antrenant. Am participat la primul meu hackathon acum câțiva ani, când a apărut inițial 2048. Deoarece unul dintre sponsorii noștri a fost SendGrid, am decis să hack împreună un joc 2048 alimentat prin e-mail. A fost bine primit, datorită relevanței sale la acea vreme.

2. Definiți un MVP

Majoritatea hackathonilor durează între 24 și 72 de ore. Deși acest lucru poate părea că este foarte mult timp să lucrezi, nu este, chiar dacă aduci un sac de dormit. Ca atare, trebuie să definiți un produs minim viabil (MVP), care este posibil pentru crearea echipei dvs., lăsându-vă tot timpul liber.

Puteți realiza acest lucru limitând hack-ul dvs. la câteva caracteristici de bază. Dacă hack-ul dvs. este prea larg, fiecare caracteristică va apărea probabil nepoluată. Dacă aveți idei despre cum să vă extindeți hack-ul în viitor, includeți-le în prezentarea dvs. ca puncte de discuție. Cu toate acestea, publicul și judecătorii nu vă vor ierta dacă aveți un câmp de vânzări excelent, dar nimic tangibil de arătat pentru asta.

Ceremonia de premiere la Asurion Hackathon 2017 (Nashville). De la stânga la dreapta: Barry Vandevier (judecător și președinte al operațiunilor), Alex Hughes, Lucas Rudd, Jonathan Hughes, Daniel Cottone și Brandon Evans

3. Testați integrările de la terți timpuriu

Multe hacks folosesc interfețe de programare a aplicațiilor (API) pentru a-și integra aplicația cu alte servicii bazate pe web. Puteți să vă faceți utilizatorii să se conecteze prin contul lor Google, să trimită tweeturi cronicizând activitatea din aplicație și multe altele. Utilizarea API-urilor vă extinde publicul țintă, simplifică activitatea de dezvoltare și vă îmbogățește experiența utilizatorului.

Din păcate, API-urile, prin design, au limitările lor. Aceste terțe părți au muncit foarte mult pentru bazele de date și caracteristicile lor și nu vă vor lăsa să le utilizați nestabilite. Unele API solicită plata, majoritatea limitează numărul de apeluri pe care le puteți efectua într-un anumit interval de timp și toate restricționează într-un fel accesul la datele lor. Pentru a evita orice concepție greșită, ar trebui să vă testați cazul de utilizare a integrării din timp, poate înainte de a crea orice altă funcționalitate.

Am învățat acest lucru pe calea grea. La un hackathon anterior, echipa mea și-a propus să creeze o aplicație Facebook care să identifice cu care prieteni nu ați interacționat recent și v-a oferit opțiunea de a vă conecta cu ei. Am construit întreaga aplicație în prima jumătate a hackathonului înainte de a începe integrarea API. A existat o singură problemă: Facebook vă împiedică să obțineți informații despre prietenii dvs. decât dacă au și aplicația. Deoarece aplicația ar fi inutilă până când o parte semnificativă a populației a instalat-o, a trebuit să ne reformulăm complet ideea cu un timp foarte limitat.

La Asurion Hackathon, am beneficiat de posibilitatea de a folosi API-uri interne cu care am lucrat în trecut. Chiar și nemișcat, am lucrat mai întâi la integrări, doar în cazul în care a apărut ceva pe parcurs. Acest lucru ne-a permis să ne concentrăm cea mai mare parte a energiei noastre pe crearea și perfecționarea experienței utilizatorului.

4. Dacă nu s-a stricat, nu o remediați

Dacă ați implementat MVP-ul dvs. cu timp liber, puteți fi tentat să îl schimbați într-un fel. Echipa ta nu ar trebui să ia această decizie ușor. Un hack nu este un produs gata de comercializare. Refactorizarea codului de ultimă oră nu are loc la un hackathon. Dacă hack-ul tău ar putea folosi unele îmbunătățiri sau funcții suplimentare care se confruntă cu utilizatorii, trebuie să evaluezi care este riscul și recompensa acestor modificări și să-ți acorde timp pentru a te recupera dacă ceva nu merge bine. Cel puțin, m-aș abține să fac modificări la hack în termen de o oră de la prezentarea finală. La un moment dat, trebuie să încetați să spargeți lucrurile!

Aceasta nu înseamnă că nu ar trebui să creați o listă de modificări posibile pentru a fi abordate în alt moment. După cum am menționat anterior, un hack, dacă este făcut corect, este doar un MVP, nu un produs finit. Dar asta nu ar trebui să te împiedice să te gândești la viitoare iterații ale conceptului. Sperăm că hack-ul dvs. este ceva în care credeți, așa că nu ezitați să alegeți proiectul înapoi după încheierea competiției. Nu riscați să spargeți nimic înainte de prezentare. Vorbind despre care ...

5. Prezent ca și cum hack-ul dvs. depinde de el (o face)

Unii hackathoni au demonstrații secvențiale, în timp ce alții au vitrine în care judecătorii verifică accesul la liber. În orice caz, prezentarea contează la fel de mult, dacă nu mai mult, decât hackul în sine. Dacă aveți un proiect uimitor, dar nu puteți să-i transmiteți grozavul, care este rostul? Asigurați-vă că dedicați o cantitate semnificativă din timpul dvs. pentru pregătirea și exersarea prezentării.

Aici vă poate ajuta foarte mult să aveți non-dezvoltatori în echipa dvs. După ce au definit MVP, acești membri ai echipei pot planifica cum să-l comercializeze cel mai bine în paralel cu dezvoltarea - atât timp cât ambele grupuri comunică între ele despre orice schimbări majore. Dezvoltatorii pot ajuta la concentrarea pe „ce”, în timp ce ceilalți ajută la perfecționarea „de ce”.

Înainte de a proiecta tonul dvs., trebuie să vă identificați publicul. Dacă hackathonul dvs. invită publicul să judece, veți dori să le captați atenția și să-l păstrați ușor în privința nebuniei. Dacă vă prezentați părților interesate de afaceri, încorporați proiecții financiare cheie și exemple de valoare adăugată pentru organizație. În sfârșit, dacă ceilalți hackeri evaluează proiectul dvs., treceți peste stiva tehnologică și arătați complicațiile arhitecturii voastre.

Cele mai memorabile prezentări sunt de obicei cele mai interactive. Este un lucru să asistăm la un program folosit; este o altă experiență pentru tine. Dacă puteți găsi o modalitate de a permite publicului să vă demonstreze produsul, accesați-l (atât timp cât cunoașteți potențialele dvs. cazuri).

Dacă urmați acești pași, ar trebui să lăsați hackathon-ul cu o livrare interesantă, unică și bine executată. Asta nu înseamnă că ai garanția de a câștiga, dar aceasta este mult mai puțin importantă decât abilitățile și experiența pe care le obții în urma participării la aceste evenimente.

Dacă sunteți interesat să vă alăturați echipei noastre, nu ezitați să consultați ofertele de locuri de muncă la Soluto Nashville și trimiteți-mi o notă!